Drobečková navigace

Úvod > O obci > Aktuality > Besedy o životě v Horní Brusnici - Farnost Pecka

Besedy o životě v Horní Brusnici - Farnost PeckaDatum konání:
24.3.2018

farnost - besedy.jpg

 

Teď je doba příhodná aneb Velikonoce vskutku pro každého

 

Ať se nám to líbí nebo nikoliv, čas nás nekompromisně přenesl přes první týdny nového roku. I když za okny již od prosince jaro připomínala zřídkakdy sněhem přikrytá krajina, s nevlídným počasím budeme muset asi ještě chvíli počítat. Dny se však již zřejmým tempem prodlužují a to nás vybízí k očekávání a plánování nových akcí, záměrů a podniků v domácnosti, zaměstnání, obci nebo farnosti. Právě se nacházíme v tak specifické části první čtvrtiny roku, kterou může být skrz příjemnou lidovou tradici pořádání plesů, maškarních průvodů a zabíjaček pouze období očekávání jara. A není to náhodou. Vždyť právě tento milník roku, spojený s přechodem ze starého do nového, inspiruje lidstvo v ladění a náplni tráveného času. Období rozverností a taškařic střídá čtyřicetidenní postní doba, jejímž účelem není ani tak trápení žaludku hladem, jako spíše urovnání myšlenek a úklid duše nosící ledajakou šmouhu udělenou životem. Někomu pomůže dobrý skutek, jinému zase urovnání dlouhého sporu. I na ty, kteří by chtěli v životě poznat něco jiného než každodenní rutinu a kteří by rádi dodali životu chybějící, farnost v této době obzvlášť myslí.

Problém s tím, jak lidským způsobem a mimo chladné kostely přiblížit všem lidem fungování moderní farnosti a hodnoty, s nimiž pracuje, pomohli vyřešit dobrovolníci z jihomoravského Vranova nad Dyjí. Tamější nadšenci a další obyvatelé jsou výjimeční svým odhodláním pro dobrou věc. Tato parta lidí v čele s energickým farářem Markem Dundou dokázala během dvaceti let vrátit k životu kulturně a společensky odumírající městys ve složité pohraniční oblasti. Nejenže dokázali svými aktivitami sblížit občany, ale aktivně se také podílejí na řešení obecních problémů. Výjimečností nebylo ani pořádání veřejných brigád s výsledkem opravených objektů ve Vranově i okolních obcích odtud duchovně spravovaných. Vrcholem jejich dosavadního snažení bylo zřízení tiskového centra pro vydávání informačních a osvětových brožurek , vznik redakce časopisu Milujte se! překládaného do 22 jazyků, adoptování 300 km vzdálené farnosti původně určené k zrušení a výstavba moderního kostela v obci Šumná, jenž získal v roce 2010 cenu Klubu za starou Prahu. Účelem tohoto článku však není vytváření přehledu o jejich aktivitách, nýbrž s nadšením jim vlastním vás vyvést z přesvědčení, že Češi v dnešní době již nejsou schopni bez jistoty finančních dotací zvelebovat a udržovat při životě svou vlastní těžce nabytou vlast. Jak málo stačí. Katolická církev v tomto případě dokázala obhájit svou nezastupitelnou úlohu usměrňovat, těšit a společnou prací spojovat občany. Vranovský případ praktikující propojení státní a církevní správy je živým dokladem toho, že moderní církev doplňuje stát v oblastech, na které nemá v jakékoliv politické situaci vlastní prostředky a energii. Opačná situace, bohužel ještě v naší zemi zakořeněná, kdy panuje vzájemná nedůvěra mezi obecními úřady, občany a církví, vede k vzájemnému očerňování, uzavírání se, všeobecné nespokojenosti obyvatelstva a chátrajícím církevním objektům, které jsou místo služby všem lidem trnem v oku různých institucí. Katolická církev má být živým společenstvím lidí pracujících pro svou zem a pilířem hodnot pro společnost.

Jsme vděční, že se nám podařilo navázat kontakt s vranovskou duchovní správou a tamějším úřadem městyse. Na několika jednáních jsme se dohodli na podobě spolupráce v problematice oslovení občanů farnosti Pecka. V této věci jsme zkontaktovali místní úřady, které mají za úkol zprostředkovat komunikaci mezi peckovskou farou a vámi občany. Vedeni vranovskou zkušeností se chceme s vámi osobně setkat, protože bez osobního kontaktu a vzájemného povzbuzování se ztrácí význam farnosti.

Neomezujme se pouze na studené kostely. Každý dostane nabídku setkat se s dobrovolníky vyslanými jménem pana faráře Mariusze Robaka z Pecky až k vašim domácnostem. Tito nadšenci vám svou návštěvou v týdnu od 19. do 24. března 2018 předají pozdrav z fary s osobním dopisem od pana faráře a malý dárek. Budete informováni o tom, jak se aktivně zapojit do života pro tuto obec a pozváni na informační schůzky konané v příjemném prostředí obecního úřadu. Podrobněji budete informováni způsobem, jakým jste ve své obci zvyklí. Dobrovolníci k tomu zasvěcení budou také od pondělí 19. do středy 21. 3. zajišťovat zábavně-vzdělávací program pro mateřské a základní školy. Aktivity jsou obsahově směřovány na květnou neděli zahajující velikonoční čas.

Přejeme všem, aby se v tento výjimečný čas nebáli otevřít dveře svého srdce kvůli tomu, co je v nás zakořeněno, a právě letos se odhodlali udělat krok pro ještě lepší společnost. Nespoléhejme na politiky a prezidenty, je to totiž jen na nás.

farnost Pecka


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů

 

20. 5. Zbyšek

Zítra: Monika

 

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29 30
Pálení čarodějnic v Horní Brusnici
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Návštěvnost stránek

288595